انتخاب رنگ در دكوراسيون داخلي


انتخاب رنگ در دكوراسيون داخلي

 

انتخاب رنگ با توجه به سليقه افراد و همچنين در نظرگرفتن شرايط و كاربري هر فضا مي تواند در اجراي دكوراسيون داخلي، نقشي اساسي داشته و كار طراحي داخلي را پيچيده تر از ظاهر زيباي آن كند.
رنگ و انتخاب آن مهم ترين عامل در زيباسازي دكوراسيون داخلي است و اگر با دقت و نهايت سليقه انتخاب نشود مي تواند نتيجه عكس داده و زيبايي محيط را بگيرد. در اين راستا اين مقاله را نوشته ايم تا بتوانيم در جهت انتخاب بهترين رنگ ها در زيباسازي دكوراسيون داخلي، شما را آشنا سازيم، اميدواريم نهايت استفاده را از اين موضوع ببريد.

انواع رنگ در دكوراسيون داخلي
اولين قدم براي اجراي يك طراحي داخلي خوب، انتخاب رنگ ديوارهاست، از آنجاييكه ديوار نقشي مهم در جلوه زيبايي ها در هر خانه اي دارد، پس انتخاب رنگ آن نيز بايد در نهايت دقت و سليقه انجام شود. تنوع در دنياي رنگ ها شايد كار انتخاب بهترين رنگ را براي دكوراسيون داخلي سخت كند. در اينجاست كه به شما پيشنهاد مي دهيم از چرخه رنگ براي يافتن رنگ هاي مورد نظر و متناسب با سليقه خود كمك بگيريد. از اين رو در بخش بعدي شما را با چرخه رنگ بيشتر آشنا مي كنيم.
انتخاب رنگ دكوراسيون داخلي با چرخه رنگ
چرخه رنگ شامل ۱۲ رنگ مي باشد كه رنگ هاي اصلي آن شامل آبي، قرمز و زرد است. رنگ هاي ميان اين رنگ ها را به عنوان رنگ فرعي يا ثانويه مي دانند.
رنگ هاي كناري رنگ هاي اصلي، هم خانواده آنها محسوب مي شوند و بهترين گزينه براي تركيب شدن با رنگ هاي اصلي هستند و اين در حالي است كه رنگ هاي مقابلشان مكمل آنها بوده و باز هم اگر با هم تركيب شوند علاوه بر هماهنگي و هارموني در تركيب رنگ هاف جلوه خاصي را دكوراسيون داخلي شما مي بخشد.

اصطلاحات متداول رنگي در طراحي دكوراسيون
رنگ هايي كه با ديدن آنها احساسي سرما و سردي در شما ايجاد مي شود و در واقع مقدار زيادي تن آبي در آنها تركيب شده تن يخي يا رنگ هاي سرد مي گويند. به طور مثال رنگ خاكستري كه مقداري رنگ آبي در آن تركيب شده باشد از دسته رنگ هاي سرد و يخي محسوب مي شود.
رنگ هايي كه در چرخه در مقابل يكديگر قرار دارن را رنگ هاي مكمل مي نامند، اين رنگ ها را نمي توان در يك خانواده قرار داد بلكه كاملا با يكديگر تضاد دارند اما اگر در كنار هم قرار بگيرند بسيار چشمگير و زيبا مي شوند. شايد بتوان رنگ هاي مكمل در چرخه رنگ را رنگ هاي متضاد نيز ناميد، استفاده از اين رنگ ها در طراحي داخلي، پس از مدتي كوتاه هنوز در خاطر بيننده مي ماند و حتي اگر چشم هايش را ببندد مي تواند جزئياتش را يادآور شود.
در مقابل رنگ هاي آرام و سرد، به رنگ هاي تند و درخشنده كه با ديدن آنها به وجد مي آييد، رنگ هاي آكسان مي گويند. اغلب رنگ هاي آكسان براي شاد كردن محيط و انرژي دادن به فضا از آنها استفاده مي شوند. به طور مثال رنگ صورتي تند مي تواند جلوه اي از رنگ هاي شاد و زنده آكسان باشد كه بيشتر در سبك كلاسيك و نئوكلاسيك كاربرد دارد.
رنگ هاي زرد پررنگ و آبي پررنگ را نمي توان از يك خانواده دانست اما به آنها رنگ هاي هم پرده مي گويند، چراكه هر دو رنگ به يك ميزان از رنگ قرمز يا آبي را شامل مي شوند.
از آنجاييكه رنگ ديوار اتاق خواب بيشترين رنگ استفاده شده را در سطح خود دارند به آن رنگ، رنگ زمينه مي گويند.
رنگي را كه در يك نگاه بيشترين جلوه را داشته باشد و توجه را به خود جلب كند، رنگ غالب مي نامند.
رنگ هايي را كه در آنها به ميزان قابل توجهي رنگ قرمز تركيب كرده اند، در طراحي داخلي رنگ هاي گرم نامند.
در طراحي دكوراسيون داخلي رنگ هايي را كه با يكديگر مرتبط هستند، خانواده رنگي مي گويند به طور مثال خانواده رنگ آبي كه از يك طرف با سبزآبي شروع شده و از طرف ديگر با آبي بنفش خاتمه مي يابد.

 

 

 

 

دكوراسيون داخل ويلا طراحي داخلي رستوران , بازسازي ساختمان , دكوراسيون ويترين مغازه , طراحي داخلي منزل , دكوراسيون اداري مدرن , شركت طراحي داخلي , طراحي مطب دكتر , طراحي داخلي طلا فروشي

نوشته شده توسط سينايي | ۱۹ دى ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۲۱:۲۳ | آرشيو نظرات (0) :موضوع |